Chrom

Chrom a cukrzyca

Jedną z właściwości typowych dla chromu obecnego w naszym organizmie jest wzmacnianie działania charakterystycznego dla insuliny, a zatem hormonu, dzięki któremu możliwy jest transport glukozy do kolejnych komórek ludzkiego ciała. To właśnie insulina sprawia, że stężenie glukozy w organizmie zdrowego człowieka nie przekracza dopuszczalnej normy nawet po zjedzeniu posiłku, trudno dziwić się więc, że jakiekolwiek problemy z działaniem produkowanej przez trzustkę insuliny niemal natychmiast odbijają się na ludzkim zdrowiu.

Nie sposób oczywiście oczekiwać, że podawanie chromu po to, aby uzyskać odpowiedni jego poziom w organizmie pomoże w zapobieganiu cukrzycy, jeżeli nie będziemy stosować się do innych zaleceń lekarza informującego nas o tym, jak przeciwdziałać tej chorobie. Coraz częściej słyszymy jednak, że pierwiastek ten może być stosowany zarówno w profilaktyce cukrzycowej, jak i u pacjentów zmagających się z tą chorobą jako środek, który dodatkowo wspomaga leki przyjmowane przez chorego.

Lekarze pracujący z cukrzykami podkreślają przy tym, że chroniczne niedobory chromu u pacjenta w żadnym wypadku nie mogą być ignorowane. Na ich duże znaczenie wskazuje się zwłaszcza w kontekście osób starszych, nie od dziś wiadomo bowiem, że mogą one prowadzić do istotnych wahań stężenia glukozy we krwi, a nawet do cukrzycy ujawniającej się właśnie u pacjentów w podeszłym wieku. Bez względu zresztą na to, w jakim wieku jest osoba zmagająca się z problemem cukrzycy, eliminowanie niedoboru chromu może okazać się dla niej wyjątkowo korzystne. Właściwy poziom tego pierwiastka śladowego przyczynia się do osłabienia potrzeby sięgnięcia po coś słodkiego, a przecież właśnie brak umiejętności sprostania tej pokusie przyczynia się do tego, że wielu cukrzyków nie notuje postępów w walce z chorobą.